Malta, koerad ja muud loomad

Selle aasta esimene puhkus möödus Maltal. Lisaks kultuurilistele elamustele jälgisin hoolega koeri ja koerakultuur on sealmaal oluliselt teistsugusem.

Hulkuvaid koeri nägin 7 päeva jooksul 2 tk ja kas nemad ka reaalsed hulkurid olid, seda ma ei tea sest üks oli turul ja teine parklas, mida ümbritsesid parklas kauplevate inimeste elamud. Ja teate mida ma veel 7 päeva jooksul 2 korda nägin? Vedelevat koerakakat! Jah, loete õigesti, tänavad olid koerakakavabad! See oli super kogemus ja natuke üllatav ka et vat ühed saavad ja teised ei saa kohe mitte (mõeldes siis hetkel Eesti tänavatele)

koerakaka koera väljaheide

Uskumatu aga tõsi! Ja ei ütleks et ma just väga vähe koeri oma teel oleks kohanud. Kõige vanem koer, keda kohtasin oli 16-aastane ning oli juba väga väetike. Onu aitas teda õue ja püsti ning koos nad sammhaaval liikusid. Nendest ma pilti ei teinud.

Põhiline probleem tundus Maltal olevat see, et puudus rohelus ja piiratud tühjad alad, kus koera jooksutada. Seetõttu tundus mulle ka et enamus koertest olid pigem ülekaalule kalduvad.

Koerad olid kõik ilusti rihmastatud, puudus igasugune jauramine teemadel kelle koer peaks vabalt liikuma või kelle koer keda nuusutama. Omanik ja koer/koerad liikusid alati ühes rütmis ja teistele omanikele anti teed ilma juurde trügimata. Minu suu oli igatahes lahti. Loodetavasti arenevad meie koerapidamisharjumused ka hooga edasi.

mängiv koerSee vahva kutsu vasakpoolsel pildil oli Marsaxlokk’i külas, kus omanik läks paadiga merele. Kuna koer oli ilmselt sellise elukorraldusega harjunud, otsis ta omale tegevuse. Nimelt tõi ta suure plastpudeli, ajas selle vette ning hüppas paadile seda pudelit “taga haukuma”. Seda vahvat mängu nägin päris paar korda pealt. Inimesi koer ei tülitanud ja kutsu-kutsu-kutsutavate turistide juurde ei läinud. Mängis ja ootas oma peremeest.

koer ootab

 

 

Paremal pildil koer oli väga häälekas ja nõudis oma peremehelt, et aitab nüüd küll lobisemisest, liigume ometi edasi!

koeral palav

 

 

Selle vasakpoolsel pildil oleva koera peremees ilmselt mõtles veel tükk aega et ohh neid turiste. Nimelt liikusid nad algul meie ees ja minul oli muidugi vaja mööda kiirustada, et siis klõpsuke ära teha. Õnneks on inimesed sealmaal rõõmsad ja ei tee sellest numbrit, kui turistid ahhetades nende koeri pildistavad. Koerahooliku särk oleks pidanud mul ilmselt seljas olema.

kaks koera rihmasNeid kahte koera (parempoolne pilt) kohtasin päeval jalutamas promenaadil ja õhtujaheduses koos lastega “ringitamas” pargis. Koerad jalutasid rahulikult, lõdvas rihmas ning mis saab olla ilusam vaatepilt kui lapsed loomadega (loomulikult kui lapsed oskavad looma kohelda!) Tüdrukud liikusid koerte tempos ja nende tähelepanu oli koertel. Puudus igasugune koera tirimine, edasijõnksutamine või mobiilis passimine/sõbraga jutustamine. Seda kohtab meie maal tihti.

koer ülekaaluline

 

Antud pildi (vasakpoolne pilt) puhul polegi muud kommentaari kui ehk see, et paljud koerad kaldusid vähemal või rohkemal määral ülekaalule.

jalutusrihm ja traksid

 

 

 

Ja see soliidne härrasmees oma kahe koeraga! See vaatepilt oli VAU. Ma nägin neid kaugel minemas ning jooksin järgi, jättes lapse kus see ja teine ootama (no ilmselt on ta mu hullusega harjunud ja väga pahaks ei pannud). Kaks nii ilusat hoolitsetud koera, härral “pühapäevaülikond” seljas ja koerad olid nii tublisti omaniku küljel!

 

Aga aitab koertest. Sest kohapeal nägin veel kasse, politseihobuseid, sisalikke, papagoisid, merilõvisid ja delfiine ja neid kõiki ma pildistasin ja soovin ka teiega jagada :)

politseipatrull hobustel
Malta hobupatrull

Ja sellel pildil on kaks kaunist sisalikku + kõige parempoolsemal madu. Ei, ma ei tea mis madu see oli aga ta oli elus ja ma tegin klõpsu ja parem lahkusin. Üks tädi oleks peaaegu shoki saanud, kui ma sõna snake kõvasti välja ütlesin. Sorry, tädi!

madu Kui need olid tegelased, keda ma pigem kätte ei võtaks, siis linnukestega oli hoopis teine lugu. Pistrik oli meeletult kaunis lind ja loomulikult nümfid. Üks nümf otsustas, et ta ei lahkugi (lasi isegi endale musi teha) ja võitis mu südame. Õnneks on meil peres ratsionaalselt mõtlevaid inimesi nii et papagoisid mul veel (VEEL!) ei ole.

nümfkakaduu pistrikpapagoi

 

Seda papagoid tavainimeste kätte ei antud. Papagoi oli õpetatud puhtalt positiivsetel meetoditel ja kui papagoi oma oskusi näitas, premeeriti iga tema tegevust ning kui tegevus ei tulnud välja, ei sunnitud teda otsast alustama vaid anti preemia ja saadeti puhkama. Hiljem sai ta veel inimestelt suuri pähkleid, mida purustada ning “hello” öelda.

Minu jaoks ilmselt kõige elamusterikkam oli Mediterraneo park, kus sain näha lisaks papagoidele ka merilõvide ning delfiinide esitlust. Rõõm oli näha positiivselt treenitud loomi ja hästi lihtsalt välja mõeldud show’d pealtvaatajatele. Loomad ajasid nö loomaasja ning midagi ebaloomulikku neil teha ei palutud. Ei mingeid rõngastest läbi hüppamisi delfiinide puhul või pallitrikke merilõvide puhul. Loomad näitasid oma oskusi loomamaailma piires. Ja nad olid tegutsemislusti täis.

Tore oli näha, et positiivne treening toimib ühtmoodi nii koerte, lõvide kui delfiinide puhul. Äratundmisrõõmu oli mõnes signaalis nagu näiteks hand-touch ehk ninaga puudutamine. Loomad said iga tegevuse eest ka premeeritud. Show kestis ca 20 minutit nii delfiinide kui merilõvide puhul, mis on minumeelest väga optimaalne aeg et mitte väsitada looma.

Aga mis siin ikka vadrata, järgmised videoklipid loodetavasti annavad veidigi emotsiooni edasi :)

https://www.youtube.com/watch?v=MxzH5s6eMLg
Delfiinivideosse lõikasin kokku just need minu jaoks ägedamad kaadrid, kogu show loomulikult sellist “tsirkust” ei meenutanud aga vaatepilt oli vapustav


https://www.youtube.com/watch?v=sfTY42iIYGc

delfiin

Ja on veel ühed loomad, kellest on rääkimata – kassid! Kasse oli Maltal palju. Hulkuvate kasside probleem on seal täiesti olemas aga see on lahendatud “varjupaikadega” et hoida kassid pigem ühes kohas. Mis on väga hea idee.

kiisud

Ja krabi! Krabi ei tohi unustada!

Tundub, et nüüd olen saanud põhilised emotsioonid seoses loomadega kirja. Aitäh, et jaksasite lõpuni vastu pidada!

Kel veel jaksu jagub, siis lõpetuseks minuti jagu erinevaid hetki, mis ei ole seotud loomadega.

No Comments

Post a Comment