Kui koer kardab helisid või esemeid

koer kardab fööni

Esimese asjana mainin kohe ära, et seda postitust lugedes tundub teile ilmselt et appi kui pinnapealselt ja umbmääraselt saab ühest asjast kirjutada. Aga ma tegin selle meelega umbmääraselt – sest iga koer ja iga juhtum on nii erinevad et mis sobib ühele, ei sobi teps mitte teisele ja treenides jäigalt kellegi teise plaani järgi võib tekkida rohkem kahju kui kasu.

Hästi palju teeb koeraomanikele muret koera tundlikkus erinevate valjude helide suhtes. Kuna ma olen ise selle probleemiga põgusalt Kieferiga kokku puutunud, räägin kuidas meie oleme tegutsenud. Põhiliste näidetena võin tuua föönitamine ja/või ilutulestik (edaspidi mureallikas). Aga samas selline protokoll (sammhaaval treeningplaan) mida oleme kasutanud, kehtib üleüldiselt kõikide uute helide – esemetega (nt küünelõikustangid) harjumise suhtes.
Kõige tähtsam on, et oleks teada mida täpselt ja millises kontekstis/asukohas koer kardab. Siis saab hakata koostama treeningplaani. Treeningplaani esimene tähtis nüanss saab olema see, et treenimine algab kõige kergema raskusastmega kohas. Võtame näiteks hetkel föönikartuse ja räägime läbivalt sõnaga föön. Lugejal on võimalik sõna föön asendada just tema probleemi iseloomustava sõnaga.

Kui Kiefer kartis fööni, ei sundinud ma teda seda “välja kannatama” lootuses, et küll ära harjub. Tema jaoks oli see nii õudne ja föön oleks võinud korralikult hammustada saada (tahtmatult ka kindlasti mu käsi sealhulgas) aga ma ei tahtnud traumasid ei talle või iseendale.

Harjutama hakkasime kodus ja mitte vannitoas, kus olid toimunud esimesed ebameeldivad kokkupuuted. Esimese päeva ülesandeks oli fööni vaatamine ja selle eest premeeritud saamine.

ETAPP 1: Koer ootab köögis, mina loen valmis 10 maiust. Näitan fööni sekundi, premeerin koheselt, föön läheb “peitu” tagasi. Kordan x 10
Koer ootab köögis, mina loen valmis 5 maiust. Näitan fööni mõned sekundid, premeerin ja föön läheb peitu. Kordan x5
Juhul, kui tekib ebamugavus koeral, liigun algusesse tagasi ja premeerin tihedalt ca sekundilise vahega, et maiuse andmise sagedus oleks eriti tihe.
Sekka käib rohkelt kiitust

ETAPP 2: See etapp tuleb mängu siis, kui koer tunneb end fööni seltskonnas mugavalt (see võib juhtuda paari päeva või paari nädala jooksul, tähtis on liikuda koera tempos).
Valmistada ette lühikesed, paariminutilised sessioonid ca 10 maiusega korraga. Premeerida koera fööni uudistamise/nuusutamise eest. Seda etappi võiks teha maksimum 2-3x päevas.
Juhul kui tekib tagasilööke (nt. koer muutub ebakindlamaks ja ei soovi uudistada ning pigem eemaldub) tuleks liikuda koheselt tagasi ETAPP 1 juurde (või vajadusel tegeleda nädalake millegi muuga, hinda kriitiliselt!), sest see signaal annab mulle info, et olen liikunud edasi liiga kiirelt.

ETAPP 3: Kõik muu toimib nagu etapp 1 puhul aga nüüd tuleks hakata fööni sisse lülitama. Alul sekundiks ja kiire premeerimisega. Koera taluvusläve suurenemisel ja ärevuse nulli vähenemisel tuleb hakata
suurendama fööni töötamise aega paari sekundi kaupa, premeerides ohtralt.
Selles etapis tuleb kõige tihedam ja pikem töö, sest fööni töötamise aega peaksime suutma ca 5 minutini pikendada. Kujutate ette küll, kui kaua võib üks märja koera föönitamine aega võtta. Treeningsessioone võiks olla päevas kuni kolm ja üks  trenn ei tohikskesta üle viie minuti.

Ja siis….Hakkab kõik jälle uuesti, otsast peale. Etapp 1, Etapp 2 ja Etapp 3 aga nüüd juba selle vahega, et suuname föönist tuleva õhujoa koerale. Kindlasti tuleb alul vältida tundlikke
kohti. Joa võiks suunata kas kaugelt jalgadele või seljale/küljele. Taguotsake ja pea-kael peaksid jääma puutumata, sets need on koeral niikuinii õrnad kohad.

koer kardab müra
Sound proof puppyy training app

Niimoodi vaikselt, etapp-etapi haaval harjutades on võimalik tugevat usaldusvundamenti ladudes üle saada hirmust. Lisaks kasvab omaniku-koera vaheline usaldus, sest omanik ei pane oma koera olukorda, kus koer ei saa hakkama ja peab muretsema.

Ilutulestik? Ilutulestiku puhul kehtib kõik täpselt samamoodi aga abiliseks saab alul olema näiteks Youtube, kus saab kuulata ilutulestiku heli alguses väääga vaikselt ja ca sekund korraga ning hiljem pikendada heli kestust või suurendada volüümi. VÄGA TÄHTIS on see, et neid kahte toimingut ei tehtaks korraga.
Juhul, kui pikendada heli kestust, peab volüüm algama taas nullist ja kui keerata volüümi valjemaks, peab lühendama kestust algusesse.

koer ilutulestik
Foto: Behavet

Ülaltoodud pilt kirjeldab illustratiivselt 2012 aasta uuringut ( mida esitleti British Small Animal Veterinary Association Kongressil) mille käigus selgus et koerte käitumises, kes kardavad valju heli ning reageerivad sellele ägedalt, täheldati stressi/hirmu/ärevusega seotud käitumismustreid kuni 72 tunni jooksul peale intsidenti. 

 See on hästi oluline info nendele, kelle koer reageerib ärrititele nagu teised koerad, inimesed, helid vms. Oluline info seetõttu et selle 72 tunni jooksul tuleks teha ääretult läbimõeldud valikuid sest antud seisund on ääretult soodne pinnas uute hirmuallikate tekkeks.

Ehk siia on paslik enne teemaga edasi liikumist lisada ka  allolev pilt, mis selgitab ülihästi kuidas tänu ülalkirjutatule võib tekkida koeraomaniku jaoks klassikaline “Issand, ta ei ole mul kunagi niiimoodi teinud…” mure.

koer mure
Foto: Behavet

Üldise teema juurde tagasi: hästi hea on, kui treeningplaan oleks alati läbi mõeldult lahti kirjutatud paberile/excelisse. Iga trenni lõpus võiks teha märkmed ja kokkuvõtte ning vajadusel kohendada treeningplaani kui tekkis ootamatuid üllatusi.

Proovin tuua siia lihtsa näite mitte küll ilutulestikust aga koerte haukumisest, mida harjutasime vahepeal kodus.

E: heli Youtube (YT) 1 sek x5, vol 1 ; 2 sessi
T: heli YT 1 sek x 5, vol 2 ; 2 sessi
K: heli YT 2 sek x 5, vol 1 ; 2 sessi
N: heli YT 3 sek x 5, vol 1 ; 2 sessi
R: heli YT 1 sek x 5, vol 3 ; 2 sessi
L: heli YT 2 sek x 5, vol 2 ; 2 sessi
P: heli YT 3 sek x 5, vol 1 ; 2 sessi

Ja siin on mul olemas ka üks ilutulestiku helidega video, ehk on kellelegi abiks

Põhiline on see, et raskusastmed aina ei tõuseks vaid varieeruksid vahepeal kergemaks, vahepeal raskemaks. Kõik olenevalt koera ja enda treeningmeeleolust. Lisaks tuleks korduseid teha erinevates ruumides enne, kui hakkavad kordused kohas, kus probleem esimest korda ilmnes.
Lisaks alati nt ilutulestiku või koerte haukumise puhul tuleb arvestada et “elu juhtub” ning igaks ootamatuks olukorraks ei saa me valmis olla. Aga me oleme andnud endast parima, et laduda tubli ja tugev vundament tulevikku, kus koer enam ei karda :)

Sellise samm-samm haaval harjutamise protokolliga on võimalik harjuda nii tolmuimeja, küünelõikustangide, fööni kui ka sireenide, koerte haukumise või mõnede veel mureallikaks olevate helikombinatsioonide ja hirmutavate esemetega.

Kindlasti loe lisaks: http://mary.ee/counterconditioning-desensitization/  ja vajadusel oskan kindlasti ka individuaalsemalt rääkida.

Küünte lõikus – kõik täpselt samamoodi. Alul hakkab koer tolereerima kääre kapist välja tulemas, siis temale lähenemas, käppasid puudutamas ning alles 3 etappi hiljem võib hakata proovima lõigata. Küüntest olen lähemalt kirjutanud siin: http://mary.ee/hugieeniprotseduurid/

Julgen veelkord rõhutada – kui koer kardab midagi, ei tohi me panna teda sellesse olukorda aina uuesti ja uuesti, sest koer mitte ei harju nende olukordadega, vaid hirm võib aina süveneda. Parim lahendus on vajadusel nõu pidada proffessionaaliga, leida omale tugiisik, kes mustematel päevadel toeks on ning anda endast parim, et aidata koeral tema enda tempos hirmudest üle saada.

Kena päeva, head sõbrad!

koer pelgab

 

No Comments

Post a Comment