Raamat: 12 jubedat treenimisviga

Just sellise pealkirjaga raamatu leidsin oma raamatuloendisse.

Originaalpealkiri on “12 terrible dog training mistakes owners make that ruin their dog’s behavior…and how to avoid them”. Raamatu autoriks on Suzanne Hetts koera koolitamise viga

Seni kuni leian aega raamatut korralikult läbi lugeda, võtsin omale sisututvustuse mõtlemiseks ning pean nentima, et nõustun autoriga täielikult.
Raamat puudutab ka alfa- ning karjajuhi teooriat.

Mõningad näited:
Praegu valitseb suures osas siiski arvamus, et koer ei tohi olla alfa ega ka karjajuht

.Dominantse koera määratleks  järgmised näitajad:
1. Koer ei tohi jalutuskäikudel kunagi sinust ette liikuda
Tegelikult koer lihtsalt liigub kiiremini, kui  inimene oma kahel jalal ning tema maailm asubki maa peal ning põõsaste-postide peal. Ehk siis koerte Facebook – kõik lõhnad ning muu on nii huvitav, et inimesega sammu pidada on piinav. Loomulikult ei tähenda see seda, et koera peremees peaks lendlema koera järgi kuniks too mööda põõsaid kihutab.
2. Koer ei tohi enne sind kunagi ustest väljuda
See ei ole võistlus. Koer on väliskeskkonnast mis on tema jaoks loomulikum, kui tuba niivõrd mõjutatud, et muidugi ta tahab sinna pääseda. See ei tähenda, et ta peremeest ei austa.
3. Koer ei söö kunagi enne peremerahvast.
See on juurdunud sisse arvamusest, et alfa sööb alati esimesena.Selline tegevusviis viitab otseselt sellele, et koer ja peremees võistlevad söögi pärast. Kui koer sööb näiteks kell 17 ja pere kell 18, ei teki küll kellelgi mingit võistlusmomenti. Lisaks ei tasu unustada, et perekoer on ka pereliige.
4.Koer ei tohi minna peremehe voodi või diivani peale
Sotsiaalsed loomad  magavad ka vabas looduses tihti üksteisele hästi tihedalt lähedal. See pigem näitab ühte rühma kuuluvust, mitte “alfatamist”.
5.Koeraga ei tohiks tirimismänge mängida
Tegu on mänguga, mitte võistlusega. Mäng nõuab koostööd mõlema osapoole poolt. Proovige – kui koer saab Teie käest mänguasja kätte, pakub ta seda teile tagasi, et mäng saaks jätkuda. Kus on domineerimine?
6.Kunagi ei tohiks tähelepanu pöörata, kui koer soovib mängida või silitusi. Kõike määrab peremees
Sellel väitel puudub igasugune põhi. Koertel on välja arenenud siiski loomale omane suhtlemisviis ning tegelik ülesanne sellise lause puhul on – kuidas õpetada koera küsima inimesele sobilikult, mida ta soovib.
Loomulikult, kui ta näkku haugub selleks et sa teda silitaksid, võib olla väga ebameeldiv, siis näiteks vaikselt sinu ette istudes ning silma vaadates saaks koer oma soovitud tähelepanu.
Lihtsalt ignoreerides ning pakkudes ainult inimesele sobival momendil üht pai, võib saada rikutud lõpuks teie usalduslik suhe. See võib viia lausa mängulisuse ja kontakti hääbumiseni

Neid kuute punkti vaadates ilma selgitusteta (vt tumeda kirja osa ainult) tekib küsimus, kas koer on tundetu robot? Kas kergem ei oleks võtta endale mängukoera või hoopis akvaariumikalad?

Aga juhul kui sa võtad koera, kui sotsiaalselt looma, tulles mõistlikult vastu tema vajadustele ning soovidele siis loomulikult ei tähenda see ka seda, et reeglid üldse puuduvad.
Vahel muretsetaksegi, kas üdini positiivne meetod ei võrdu pigem vabakasvatusega?
Ei, ei võrdu.

Koeral on siiski oma koht ja reeglid ning koer on õpetatud inimesega mängima ning suhtlema. Positiivsete meetoditega õpetatud koerad ei ole igal pool tüliks ega jalus. Nad on pigem enesekindlamad ning paremas psüühhilises seisus.

Mina võin oma koera puhul käsi südamel öelda – seni kuni ma ei osanud temaga tegeleda ning teda õpetada ning lihtsaim lahendus tundus alfateooria – ignoreeri ja suru maha, seni oli ka koer apaatne.
Praegu, kui arvestan ka tema loomsete soovide ning tunnetega, on ta õppinud mängima ning suhtlema.
Ning tema puhul – kui ta mulle silma vaatab pikalt, ei ole tegu küll mitte grammigi dominantsusega vaid pigem tema “loeb” mind ja mina “loen” teda. Ja me suhtleme.

Minu  arvamus ei ole muidugi ainus õige maailmas, kuid ehk see arvamus annab võimaluse ka teistel korra mõelda et tegelikult on maailmas olemas ka teisi viise kuidas looma endale kuuletuma panna kui shokirihmad, ogarihmad, allasurumine, tõukamine jne. Kas te suhtleksite teise inimesega samal viisil? Tõugates, elektrishokki andes jne?

Koer on tegelikult kannatlik loom, ta õnneks kannatab enamuse “teooriaid” ning meetodeid ära vaikides, sest ta armastab oma peremeest (mõistmata vahel, miks temaga nii tehakse). Mõelge nüüd ise – kui koer oleks sama dominantne ning nõudlik ja negatiivsete kommetega, oleks te ammu lõhki rebitud. Koer on väga tugev ja hambad võimsad. Ta ei kasuta neid austusest inimese vastu.

Lisan siia lõppu mõned lingid:
Eestikeelne manifest
Karjajuhi teooriast

Ning lõppu väike mõttepildike :)

neljajalgne sõber

No Comments

Post a Comment