Koera hammaste hooldus

Võib juhtuda, et lemmiku suuhügieen jääb täiesti tähelepanuta ja omanik on väga üllatunud, kui arst juhib tähelepanu täiskasvanud koeral suhu jäänud piimahambale või tagumistele hammastele kogunenud rohkele hambakivile. Vahel ei ole olnud isegi koera halb hingeõhk signaaliks et midagi võib olla mäda ning kui suhu vaadata, laiutab seal juba surnuaed. Ka koeral on väga väga valus, kui igemed ja hambad on haiged ja kui koeral on halb, on tal väga keeruline seda meile selgeks teha meile arusaadaval moel. Kui me omanikena korrapäraselt tema tervist ei kontrolli, võib kulmineeruda koera jaoks olukord nii valulikuks, et ta hammustab oma peremeest.
Olete kindlasti kuulnud väljendit “hingeõhk haiseb kui koeral” aga tegelikult koera hingeõhk (nagu ka terve inimese hingeõhk) ei tohi haiseda.
Siiski, kui probleem on tekkinud, ei ole hilja alustada hooldusprotseduuridega. Olete tublid, kui selle tee ette võtate :)

hammaste hooldus
Photo credit:
www.straightpoop.com

Kui koera suhu tekib seletamatu vastik hais, siis tuleks alustada kolme teguri kontrollimisest:
1) Hammaste seisukord – hambakivi, igemed ja ega midagi ei ole kinni jäänud kuskile hammaste vahele (oksatükk, kondikild vms). Võimalusel kontrollida hambaid veterinaari või groomeri juures.
2) Seedimine – kas midagi toidus ehk ei sobi? Magu haige? Konsulteerida kindlasti ka veterinaariga.
3) Päraku ja suguelundite probleemid – ka pisem pärakusügelus viib päraku lakkumiseni ning sealt (ja ka suguelunditelt) suhu sattuvad bakterid tekitavad koera suhu lehka. Julgen soovitada et koeraomanik, kellele meeldib vahel oma koera mustitada, võiks teha ussikuuri paralleelset nii endale kui koerale. Inimestele on mõeldud retseptiravimid nagu näiteks Vermox. Pidage nõu oma perearstiga!

Koera hammaste tavapäraseks  hooldamiseks tuleks lasta koeral võimalusel närida töötlemata! konti ja võimalusel lisaks maiustada spetsiaalselt suuhügieeniks mõeldud närimiskontidega. Soovituslikult tuleks IGA PÄEV (minimaalselt kolm korda nädalas) harjata koera hambaid hambaharja ja spetsiaalse koertele mõeldud hambapastaga.
Kui nüüd tekib see kulmukergituse moment et aga ta on ju koer, siis lubagem meelde tuletada et inimloomad pesevad hambaid kaks korda päevas ja rõhutan, et lemmiklooma suuhügieen on sama oluline kui meie endi suuhügieen.
Alloleval fotol on kujutatud koera hambal parodontiidi arenemist.

koera hambakivi
Photo credit: All Pets Dental and veterinary Services

Juhul kui koer ei ole harjunud hammaste harjamisega ja teil puudub aeg või soov selle treenimisega tegeleda, võib kasutada ka lihtsamat lahendust nagu igapäevaselt hammastele pandavat geeli või hambaprobleemide ennetuseks mõeldud spreid. Esmasel vaatlusel internetis tundus et Beaphar ja Virbac on päris laialdase tootevalikuga. Lisaks leidub kaubanduses, apteekides ja veterinaaride juures erinevaid tooteid. Mina ostsin hetkel Prismast Hau-Hau hambapasta aga on plaanis soetada mõni koerale veel meelepärasema maitsega pasta. Soovitan tootevalikul nõu pidada oma veterinaari või groomeriga.

koera hooldus
Pilt Google’ist

* NB! Ärge kunagi kasutage inimestele mõeldud hambapastat, kuna see sisaldab koerale (elu)ohtlikke aineid! Fluoriid on äärmiselt mürgine koera jaoks!

Aga kui tahaksite pesta koeral hambaid ikka tublisti hambaharja ja -pastaga, siis tuleks koera harjutada protseduuriga juba pisikesest peale (inimbeebidele on nt mõeldud näpu otsa käivad harjastega “lutid”, millega juba pisikesest peale igemeid ja esimesi piimakikusid saab masseerida). Kui aga idee tuli hoopis hiljuti, mil mõni hammastega seotud probleem ilmsiks tuli ja koer ei ole enam kutsikas, on võimalik protseduur ära õppida sammhaaval positiivselt premeerides ning koera tempos edasi liikudes.

Lihtsalt kokku võttes – mida hiljem hammaste puhastamisega alustada, seda suuremat pühendumist see nõuab aga vanale koerale õpetab edukalt uusi trikke. Tähtis on positiivne kogemus igal korral, mil harjutate.

Ebameeldiv kogemus protseduuril nagu näiteks koera kinni hoidmine, suu jõuga avamine ja vastu koera tahtmist hammaste pesemine hakkab kuhjama negatiivset pagasit, mis võib kulmineeruda lõpuks nii, et koer põgeneb, keeldub suud avamast või lausa naksab enesekaitseks. Katsuge oma koera mõista ning tema signaalidele vastavalt reageerida.

koera hammaste puhastamine
Photo credit: Dog teeth cleaning | Pinterest

Kuidas alustada hammaste puhastamise harjutamisega?

* Alustage alati siis, kui koer on rahulik ja lõõgastunud. Nt peale pikka korralikku jalutuskäiku, sööki ja massaazhi/mängu.
Kui koer on ülienergiline või närvis, olete varsti mõlemad tigedad ja frustreerunud ning võib juhtuda et koer saab täiesti ilmaasjata pahandada ja läbi selle kahaneb tema usaldus nii protseduuri kui ka teie vastu.

* Enne esimese hamba harjamist tasuks planeerida paar sessiooni nii, et premeerite koera rohkelt selle eest, kui puudutate ja avate (kui ta lubab) tema suud ning katsute hambaid-igemeid. See ei ole koera jaoks loomulik asi ning talle tuleb õpetada et see on täitsa ohutu.Sest see, mis inimeste jaoks tundub täiesti normaalne, ei ole looma jaoks seda enamasti teps mitte.

* Ärge seadke eesmärgiks terve suu pesemist esimesel ja järgnevatel kordadel. Kutsikal on suus 28 hammast ja täiskasvanud koeral 42 hammast. Esimeseks eesmärgiks võiks olla nt 1 hammas päevas. Kui koer on mõnel päeval eriti rahulik ja rõõmus, siis võiks õnnestuda ka paar hammast korraga. Usun, et niimoodi tasahaaval liikudes võib kuu ajaga jõuda juba küll nii kaugele et saab mitu hammast korraga üle tõmmata. Lisaks on tagumiste hammaste puhastamine koera jaoks oluliselt ebameeldivam kui kergesti ligipääsetavate esimeste hammaste puhastamine. See seletab miks alul hästi sujuv treening võib muutuda sügavamale suhu jõudes “konarlikumaks”. Seal julgen nipina soovitada – las koer närib harja. Teie saate närimise ajal harjata.

* Protseduur õnnestub enamasti (tegelikult alati) siis, kui te ei hoia koera jõuga kinni või ei kummardu ähvardavalt (koera jaoks) üle koera ning ei suru teda ka nurka, kus tal puudub võimalus olukorrast eemalduda. Kui koeral puudub võimalus eemalduda, peab ta ebameeldivust väljendama muul, enamasti inimesele ebasobival viisil.

*Treeningplaan olgu paindlik! Kui treeninguks plaanitud päeval näete (ja proovige tõesti hinnata ausalt, see garanteerib edu) et koer on kuidagi hajevil, ärev või ärritunud, siis jätke sel momendil sessioon vahele ning proovige hiljem või hoopis järgmine päev uuesti.

hambad
Photo credit: Dog’s Best Life

*Hammaste pesuks kasutatavat hambapastat tasuks eelnevalt testida näiteks nii, et annate mõned korrad lihtsalt harjumise mõttes väikese koguse hambapastat oma näpu otsast koerale limpsida. Kui koerale hambapasta ei maitse, on enam kui kindel et ta ei näe protseduuris mitte midagi meeldivat ja eelistab seda vältida. Sel juhul lihtne soovitus – tasub soetada pasta mis on koerale maitsev, sest ka maitsev asi on preemia tehtud töö eest.

• Kui koer on piisavalt rahulik ja juba harjunud protseduuriga, harjake õrnalt ringjate liigutustega ühte hammast mitmeid kordi ja erilist tähelepanu pöörake alati hammastele, kuhu on juba kiht moodustunud.

* Tasub meeles pidada, et hambakivi koguneb kõige rohkem tagumiste hammaste väliskülgedele. Kui koer lepib nende harjamisega, siis on juba pool võitu käes, sest hammaste sisekülgi aitab puhtamana hoida koera keel oma liikumisega.

*Kindlasti ärge unustage kogu oma kehakeelega näidata kui supertubli koer teil on, rääkige talle mida ja kuidas te teete ning kiitke – kiitke. Ja veelkord kiitke.
Kiitke ka siis, kui teie jaoks polnud ehk tulemus 100% soovitu. Koer oli ikka tubli :)

*Protseduur lõpetage alati maiusega või spetsiaalse suuhügieeniks mõeldud närimismaiusega ja proovige lõpetada enne kui koeral kõrini saab ja teil mõlemal on veel lõbus.
Üks positiivse meetodi võtmetegevuseks on justnimelt oskus lõpetada õigeaegselt.

Meie oleme ka alles täitsa algajad aga praeguseks oleme saanud juba niikaugele, et Kiefer närib pastast harja suus ja saab selle eest preemiat. Vahepeal lasen tal näiteks hambaharja taga ajada, et huvi säiliks. Võin julgustada et protsess ei kulge nii libedalt kui teoorias sai kirjeldatud aga see kõik on seda väärt teie lemmiku hammaste tervise nimel!  Allolevas videos jagan teile klippe meie treeningsessioonidelt.  Head ja positiivset harjutamist!

https://www.youtube.com/watch?v=q1N-yWRXwxM

Ja siin videos on väga detailne ning 100% koerale vastuvõetavateks väikesteks juppideks võetud harjutamine. Kohe silmale mõnus vaadata :)

No Comments

Post a Comment