Koer kollase lindiga

Täna Kõrvemaal alanud kolmest osast koosneva koeri ja omanikke ühendava matkaseeria esimesel matkal võis märgata koeri, kellel oli rihma külge kinnitatud kollane lindike. Kas kena lindike oli ilu pärast? Oi ei, kaugeltki mitte.

Yellow dog project
Kollane lint rihma küljes on kergesti märgatav kõigile

Kuna kollase lindi projekt on meil veel vähetuntud (mujal maailmas siiski edukalt käima läinud) ja massiliselt kasutusel ei ole, kirjutan ma sellest, miks oleks hea kui meil on koeraomanike seas olemas ka mõni üheti selgeltmõistetav vaikimisi signaal, millel puudub valestimõistmise võimalus.

Kollase lindi sõnum koeraomanikele on selge ja üheselt mõistetav “Me vajame ruumi!”

Ehk siis kollase lindi taga peitub agressiivne, ettearvamatu koer? Oi ei, kindlasti ei ole lindikese edastatav sõnum, et tegu on kurja koeraga. Ruumi võivad vajada lisaks ebakindlatele ja keskkonnatundlikele ka koerad, kes on treeningseansil, vanad, haiged, rehabiliteeritavad või näiteks operatsioonist taastuvad .
Ärevate ja kergesti erutuvate koerte omanikele on lindike eriti ideaalne, sest selleks hetkeks, kui olete verbaalselt suutnud teise koera omanikule selgeks teha, et teie koeral ei ole võimalik tema koeraga tutvuda, on enamasti tundliku koera igasugune piir ületatud ja hoolikalt planeeritud treeningsessioon vussis.

Kollane lint ei tähenda, et tegu on agressiivse koeraga. Kollane lint annab üheselt mõista, et ükskõik mis põhjusel, ei saa lindikandja koer suhelda teiste koerte/inimestega.

Lindi kasutamine ei ole ainult koeraomanike pärusmaa. Ka hobustel kasutatakse lindikesi sabal ja neid on kasutusel lausa neli erinevat värvi.
Punane lint hobuse sabal tähendab, et hobune vajab samuti oma ruumi ja võib tagajalgadega lüüa. Roheline lint sabal omakorda tähendab, et hobune on alles noor ja kogenematu ning võib käituda ootamatult, ebasobival moel.
Lisaks on lintidena kasutusel sinine (täkk) ja valge (hobune müügiks) aga sellest kas ja kuidas neid värve tegelikult kasutatakse, oskavad lähemalt rääkida hobustega tegelevad inimesed.

Lindid hobustel
Hobustel kasutatavad lindid

Meie – koerainimeste jaoks on õnneks vaid üht värvi lindike, mida on kerge meeles pidada. Kollane lindike tähendab, et koer vajab ruumi misiganes põhjusel.

Juhul, kui kasutada kollast lindikest eesmärgipäraselt, muudab see üritused ja kokkusaamised kõigi jaoks meeldivaks. Me kõik teame, kui olulised on koerale positiivsed kogemused. Ja kui mõnus on meil endil, kui me ei pea koguaeg muretsema, kas ja kus viibida oma ruumi vajava koeraga. Ka sotsiaalselt hästi toimetuleval koeral on hea, kui tema omanik oskab eemale hoida koerast, kellega kokkupuude võiks olla mingil põhjusel ebameeldiv.

 Aktsepteerides kollase lindi tähendust ja andes selle kasutajale vajalikku ruumi, võimaldame ka rehabiliteerimisel või sotsialiseerimisel olevatel koertel saada ülimalt vajalikke positiivseid kogemusi erinevates kohtades.

Yellow Dog Project sai alguse aastal 2012. Ja eestikeelset informatsiooni on avaldanud teiste seas nii lemmikloom.ee, kui ka tunnekoera.ee . Hoolimata sellest ei kohta naljalt linti kandvat koera Eesti tänavail.

Yellow dog project

Märgakem ja hoidkem teineteist ja oma koeri. Kollane lindike maksab vaid mõnikümmend senti aga kasu, mida ta võib tuua, on hindamatu väärtusega.
Kollane lint ei tähenda, et koeral oleks midagi viga. Ka kõige normaalsemad koerad võivad vajada misiganes põhjusel oma ruumi ja see ei ole häbiasi. See on auasi, kui oskame oma koera vajadusi õiglaselt hinnata!

Kiefer kandis Kõrvemaa matkal lisaks lindile ka hoiatusvesti aga selleks, et vestil olevat kirja lugeda, peaks teine koeraomanik liikuma meile ehk sobimatult lähedale. Nii oleks ka meil hea meel, kui kollane lint teeks vaikimisi oma töö :) Proovime edaspidi kanda seda igapäevaselt ja paneme ka paar kollast paela taskusse. Nii saame ehk mõnele teiselegi lindikese ulatada.

Kui leiate, et Kollase lindi projekt on tore, ulatage teiegi info edasi.  Et meil kõigil oleks siin päikese all hea  :)

Yellow ribbon project
Hoiatusvest sõnumi ja STOP-märgiga

No Comments

Post a Comment