Kiefer jalutab koos Maruga

Jah, te ei lugenud valesti! Kiefer on nüüd suuteline jalutama koos teise koeraga!  Kogu õppimise ja harjutamise protsess on end nüüd kuhjaga ära tasunud ja kui nüüd tagasi mõelda, siis periood mille jooksul saime nii kaugele, on kaks aastat (ca aasta et kujuneks välja koer, kes kuulab standardkäske + aasta-poolteist omavahelise suhte ülesehitamisele ning reaktiivsusetöö tegemisele) . Just, tundub küll pikk aeg aga nii vajalik selleks, et koer saaks õppida kõike omas tempos.

Koera eripära, iseloomu ja õppimisvõimega teadlikult ja piinlikult täpselt arvestades on üliülioluline liikuda edasi justnimelt tema

koer kurjaks
Pilt raamatust Grisha Stewart BAT 2.0 .Autor Lili Chin

tempos, sest meie jaoks inimlikult tundub see kõik nii pikk ja vaevanõudev, et kipume kiirustama. Kiirustamine pigem loobib kaikaid kodaraisse ning koera taluvusläve pidevalt üle piiri “punases skaala osas” hoides teeme pigem kahju kui kasu.

Ma olen ka inimlikult ikka kiirustanud ja tantsinud võltsvalssi “üks samm edukalt, kaks sammu muserdavalt” aga võib juhtuda meie kõigiga ning see on okei. Põhiline on teadvustada, analüüsida mis läks just tol korral valesti ja järgmisel korral püüda paremini.

Põhiline on jõuda esimese asjana probleemi allikani. Sellist asja et probleem läheb ise üle, ei eksisteeri. EI EKSISTEERI!

Kahjuks sattusin paar päeva tagasi jälle kuulma, kuidas oli soovitatud ülienergilise noore koera perenaisele ignoreerida koera, et küll läheb üle. Ma nii kergekäeliselt sellist soovitust ei jagaks. Jah, kui me ignoreerime ebasoovitavat käitumist ja premeerime meie jaoks vajalikku käitumist, siis see niiöelda õige käitumine sageneb ja kinnistub. Vale käitumine hääbub, kui seda ei premeerita. AGA see kehtib sel juhul, kui probleemkäitumist ei tingi koera mure/suurem probleem. Kui ma ignoreerin  näiteks pealehüppamist, soodustades õige käitumise tekkimist nt istumist (seda alati maiuse või tähelepanuga premeerides), siis hääbub hüppamine ja kinnistub istumine.

koer käib pinda
Foto: http://hyperboleandahalf.blogspot.com.ee/

Aga oletame kui probleemiks on koerapoolne tähelepanu nõudmine valjuhäälselt päevast päeva jalgu kraapides ning huilates (ja see kohe kuidagi ei lähe paari päevaga “üle”), tuleks leida algpõhjus, mis tingib sellist käitumist, sest kindlasti kohe ei tingi seda jonnakus või õelus (ärgem omistagem inimlikke tundeid üle koertele). Ja konkreetse juhtumi puhul sedasi jutustades, selgus ka nende peres peituv algpõhjus – lumi on maas ja koer ei taha väga pikalt jalutada, olles väga külmatundlik. See koer tahtis oma energiat maandada ja seetõttu palus pererahvalt abi! Jah, küll ülevoolava energiaga ning inimese jaoks ebasobivalt aga ma siiralt loodan, et ta vähemalt kaalub seda varianti, et kuulata oma koera ja kasvõi puzzlede, ninatöömängude, trikikeste õppimisega ja palli mängimisega rikastab koera elu seniks, kuniks koeral on taas hea väljas energiat maandada.

No nüüd läks muidugi teemast 100% välja aga nii juhtub tihti, et kui sa soovid selgitada üht asja, tuleb laskuda olulistesse lisadetailidesse. Sorri 😛

Aga nüüd on küll tagumine aeg vaadata videot kuidas Kiefer jalutab koos Maruga. Jalgratas esimeses klipis ei ole kuidagi seotud reaktiivsusega ega ole abivahendiks / koerte eraldamiseks vms. Võtsin korra jalgratta hoiule selleks, et kaameramees saaks meid filmida. Hiljem filmis ta juba nii, et hoidis ise jalgratast.

See konkreetne punkt tähendab minu jaoks nüüd seda, et saan treenimises seada uusi eesmärke ja soovi korral jalutada koos teiste koeraomanikega (seejuures unustamata kui tasa ja targu seda kõike edasi arendama peab). Jah, sellest koerast ei saa küll kunagi sotsiaalset liblikat aga temast on saanud mõistlik ühiskonnaliige, kes on seljatanud osa oma hirmudest ja minule toetudes on aldis edasi arenema ja uudistama, mida maailmal veel pakkuda on.

Inglise keeles kõlab lõpulause nii ” Mission reactivity accomplished” ehk emakeeli: reaktiivsusega tegelemise missioon on edukalt lõpule viidud.

Aga see ei tähenda, et teekond oleks lõppenud. Oh ei kaugeltki mitte! Kohtumiseni peatselt uutes seiklustes :)

No Comments

Post a Comment