Grisha Stewart BAT 2.0 raamat

Behavior Adjustment Treatment BAT 2.0
BAT on nii piisavalt raske lugemine, et vahepeal peab korralikult puhkama

Suvepuhkuse üks eesmärke oli läbi lugeda Grisha Stewart’i raamat “Behavior Adjustment Training 2.0: New Practical Techniques for Fear, Frustration, and Aggression in Dogs.”  Koduleht: http://grishastewart.com/

Kuna see eesmärk on mul peaaegu täidetud, kirjutan mis emotsioonid mind on valdavalt saatnud.

Raamat on 290 lk (278 lk BAT’i + 12 lk lisamaterjale) puhast uudsust, põnevust ja avastamisrõõmu. Mul on hea  meel, et ma sain nii palju kogeda äratundmisrõõmu, sest BAT-sugemed on meid alati trennisessioonidel saatnud.
Esmapilgul raamatut kätte võttes, tundub see väga raske lugemine aga hoolikalt kaasa mõeldes ja harjutades on tegelikult kõik nii lihtsaks tehtud, kui vähegi võimalik. Ma usun, et ka algajale ja usinale koerajuhile on raamatu järgi treenimine jõukohane aga kui võimalik, siis kindlasti harjutage koos kellegagi, kes on BAT- tehnikaga pikemalt kokku puutunud.

Koera treenimine
Hoian perenaisel silma peal et ükski lehekülg vahele ei jääks

BAT ehk käitumise kohandamise tehnika võiks olla sobilik kõikidele koera treenimisega seotud koolkondadele (sobilik ka neile, kes ei poolda maiusega treenimist)

BAT põhialuseks on töö ärritiga nii, et koerajuht püsib koera suhtes nii neutraalse ja märkamatuna kui vähegi võimalik ja koer saab teha omad valikud ilma inimesepoolse suunamiseta. Inimene sekkub sessiooni vältel vaid siis kui on näha, et inimene on sessiooni planeerides kuskil  valesti arvestanud ja koera poolt tehtav valik viib negatiivse tulemuseni.
Sessioonides kasutatakse maiust nii vähe kui võimalik (pigem üldse mitte) sest preemiaks saab olema juba preemia keskkonnast endast.     Näiteks kui koer teeb õige valiku, on funktsionaalseks preemiaks (keskkonnast tingitud vajaduse rahuldamiseks) see, et valiku tagajärjel eemaldub ta ärritist.

Hästi informatiivselt on raamatus kajastatud tabelid koerte kehakeelest, stressisignaalidest, rahustavatest signaalidest, stressi-skaalast ja premeerimise võimalustest.
Väga positiivne on see, et raamat kui selline on kirjutatud lihtsas keeles tavainimesele aga igas peatükis on  juhtnööre ja nippe professionaalidele, kes töötavad klientidega. Lisaks on eraldi osa kutsikate käitumise kohandamise kohta.

Vt kindlasti: BAT alustalad, info inglise keeles
Vt lisaks: eestikeelne info BAT 1.0 kohta, mis BAT 2.0 versioonis on suures osas “Mark and Move” nime all

Bat 1.0 on aasta 2011 ja BAT 2.0 on aasta 2016 väljalase. BAT 1.0 oli hoopis teistsugust tehnikat esitlev raamat ja Grisha palus inimestel usku ja kannatust lugeda 2.0 lõpuni ja vähemalt 3 kuud püsida konkreetse uudse tehnika juures enne kui öelda, kas see tehnika toimib või ei. Meie teadmised koerte käitumise osas täienevad minutite ja tundidega. Peaasi et oleme avatud õppima ja oskame paindlikult rakendada uusi tehnikaid, kui need teaduslikult tõestatud on ja ei jää “raamidesse” või “vanasse aega” kinni.

BAT on perfektne käsiraamat, mis õpetab kuidas aeglaselt ja looma tempos ärritile lähenemine loob oluliselt efektiivsemad ja püsivamad tulemused.

Peale selle raamatu läbi töötamist tunnen, et oskan edaspidi meie trennisessioone veel paremini planeerida, läbi viia ja hiljem analüüsida.

Grisha Stewart BAT

Lisan veel Patricia McConnelli kirjutatud inglisekeelse ülevaate antud raamatust : BAT 2.0 Review

No Comments

Post a Comment