Eeldamine ja ennetamine

treenimine koertekoolis
Mõnus olemine treeningplatsil

Täna kirjutan teile vahvast treeningust, mis meil oli esmaspäeval. Käisime trennis Sirje Vets’i koertekoolis ja harjutasime grupitrenni juures rahulikuks ning muretuks jäämist. Treening õnnestus 100% ja nii koer, kui mina olime trenni lõpuks väsinud kuid õnnelikud.
Mis me seekord korraldasime teisiti? Mida tähendab minu üks lemmikütlustest – eelda ja enneta?

Kui tavaline mudel trenni minekul on olnud – koer autosse, Lauluväljakul välja, väike aklimatiseerumine ja proov teha kuulekuselemente, siis seekord otsustasin järjekordselt kontrollida “eelda ja enneta” tõepärasust (jah, ma tean küll et see toimib, kuid vahel muutun ka mina inimlikult laisaks ja siis olen stressis ja annan edasi valesid signaale).
Eeldada ei olnud mul õnneks palju:
1. Koerale autosõit ei meeldi
2. Kui koer ei ole saanud energiat maandada, on ta ärevam
3. Liikudes teistele koertele liiga lähedale, muutub ta murelikuks.

Kuidas ennetasin neid kolme muret?
Kuna autosõidutreeningut ei ole mul aega olnud põhjalikult läbi viia, siis tuli mul seda olukorda hallata. Õnneks on keegi imeinimene ( Joe Markham ) leiutanud Kong’i. Kong on vahva mänguasi, mis ei hiilga just välimuse poolest, (nt meie oma meenutab hoopis mingit kahtlast lelu) aga see eest geniaalsus on hindamatu – paned Kongi sisse hakkliha, pasteedi või muu kõrge väärtusega toidu, soovi korral külmutad ja annad koerale kätte olukorras, kus koer võib olla muidu närviline. Väga hea on kasutada Konge kartlike koerte puhul siis, kui toimuvad ilutulestikud, autosõidud, äikesetormid või koer ei soovi leppida üksi olemisega aga söömine pakub niipalju väsitavat tegevust et peale meelte rahunemist koer magab. Kongi kasutamise eelduseks on see, et olukorras on koer võimeline sööma + oskab süüa Kongist. Kuna seal peab vaeva nägema, võivad osad koerad eriti murelikkuse korral kergelt loobuda.

Kieferile panin Kongi sisse hakkliha, mis on meie jaoks piisavalt kõrge väärtusega ning saatsin ta autosse. Jah, alul ta küll uudistas et mis toimub, kuid suurema osa oli ta hõivatud Kongi lutsutamisega. Jah, ta ei saanud küll sealt palju kätte kuid siiski oli ta piisavalt huvitatud, et suunata oma energia sinna. Ja see oli seekord väga hea tulemus! 90% ajast oli ta pikali ja tegeles oma toiduga.
See tähendab omakorda, et tema alateadvuses kinnistus vaikselt – lamamine ja mitte muretsemine on täitsa toredad asjad, minuga ei juhtunud selle sõidu ajal midagi halba. Ei, tavaliselt muidugi ei juhtu ka midagi halba, kui välja arvata see, et ta eelistab püsti olla ning seetõttu on tema jaoks auto väga ebakindel pind.

Kong toy
Kong mänguasi

Selleks, et autosõiduga ja päevaga kogunenud energiat ja stressitaset maandada, parkisin auto treenimise kohast 2,5 km kaugusele ja tegime ühe tubli 30-minutilise jalutuskäigu, mille jooksul Kieferil oli aega teha ära kõik oma hädad ja uudistada üle info erinevatelt postidelt.
Lauluväljakule jõudes oli ta parajalt rahulik ja mina omalt poolt olin talle võtnud kaasa tema teki, mis on tema lemmikkoht. See on ju nii tore ja lihtne harjutus – astu oma kohale ja saa selle eest premeeritud! Kiefer armastab oma treeningtekki väga.
Seekord eeldasin, et suure treeninggrupi puhul on tema tähelepanu hajunud ja ta on pigem murelik, sest ma ikka vahel oskan nõuda liiga palju asju korraga. Võtsime hästi vaikselt ja rahulikult ning pigem vaatlesime ja nautisime. Mõned korrad tegime ka paar lihtsamat harjutust, sest üks hea ja arvestava trenni põhimõttest on – mida keerulisem keskkond, seda lihtsamad harjutused. Eriti siis, kui ei ole teinud ekstra tublit tööd käskude kinnistamisega igas olukorras ja asendis.

Ja kuidas meil sellise plaani järgi toimetamine õnnestus? Väga hästi! Koer oli autos tubli ja rahulik, sai oma loomulikke vajadusi peale pikka tubast päeva rahuldada ning tundis end treeningul turvaliselt ja oli isegi mängualdis!
Kuigi on ütelus, et eeldamine on enamasti kõigi viltuvedamiste ema, ei pea see paika koera treenides. Eeldades olukorda ette ning võttes kasutusele vajalikud meetmed ennetamiseks ja haldamiseks, ei teki olukorda kus probleem kasvab üle pea.
Koer ei saa viljeleda ebasoovitavat käitumist, mis on kerge kinnistuma. Lisaks saate premeerida koera teie endi poolt loodud õigete valikuvõimaluste eelistamise eest ja premeeritud käitumise kordumise tõenäosus on alati suurem. Lisaks ei pea teie stressama, sest tegelikult ei taha meist keegi ju oma koera riielda vaid hoopis kiita, kui tubli tegelane ja kaaslane ta meil on! :)

Koondasin kõik emotsioonid ka videopilti. Olen ääretult tänulik oma väga kallile õpetajale – Sirjele, sest tema trennis oli meil väga mõnus aega veeta. Mureliku koera puhul on turvatunne ja stressivaba olemine oluliselt suurema tähtsusega, kui harjutuste täpne sooritamine.

No Comments

Post a Comment